Stasys Jakeliūnas

1987m. baigiau Vilniaus universitetą, įgijau psichologo ir psichologijos dėstytojo specialybę. Po studijų organizavau psichologinės tarpusavio pagalbos grupių darbą, vertėjavau seminaruose, dirbau sociologinių tyrimų srityje. 1989m. kartu su kolega įkūrėme biurą „Nauji kontaktai“. Tapę tarptautinio klubo nariais, padėjome keliems tūkstančiams lietuvių susirasti susirašinėjimo draugų visame pasaulyje.

1993 metais, laimėjęs konkursą, išvykau studijuoti verslo bei finansų vadybos į JAV. 1995m. grįžau į Lietuvą ir pradėjau dirbti didžiausioje draudimo bendrovėje „Lietuvos draudimas“. Pradžioje – investicijų skyriaus vadovu, vėliau – finansų direktoriumi. Valdžiau kelių šimtų milijonų litų vertės bendrovės investicijas 1995-1996 bankų krizės ir 1999 Rusijos krizės metais, padėjau parengti bendrovę privatizavimui, vadovaudamas bendrovės finansų ir ekonomikos padaliniams, bendradarbiavau geriausiais danų, švedų ir anglų kolegomis bei ekspertais.

2005m. baigiau karjerą komercinėje įmonėje ir atsidėjau pasaulio finansų sistemos bei politikos studijoms. Nuo to laiko gilinuosi ir į Lietuvos finansų bei ekonomikos realijas, domiuosi politikos psichologija. Nuo 2007m. šiomis temomis rašau straipsnius ir komentarus, dalyvauju radijo ir televizijos laidose, konferencijose bei diskusijose.

2010m. išleidau knygą „Lietuvos krizės anatomija“. Tai kol kas vienintelė knyga apie krizę Lietuvoje. Daug dėmesio skiriau komercinių bankų ir juos turėjusio geriau prižiūrėti Lietuvos banko vaidmeniui kylant krizei. Šį darbą tęsiu ir dabar, vadovaudamas parlamentiniam Lietuvos krizės priežasčių ir aplinkybių tyrimui.

2012m. premjeras A. Butkevičius pakvietė dirbti patarėju finansų klausimais. Siūliau pertvarkyti daug Lietuvos viešųjų finansų sričių, bet išsiskyrus požiūriams į finansus, politiką ir įstatymų laikymąsi, atsistatydinau iš pareigų.

2015m. išleidau knygą „Swedbanko byla“, kurioje aprašiau savo kovą su banku, norėjusiu neteisėtai padidinti būsto paskolų palūkanas 7500 savo klientų. 2016m. inicijavau, o fondas „Švieskime vaikus“ išleido Nobelio premijos laureato, lietuvių kilmės ekonomisto R. Shillerio knygą „Kvailių žvejonė“ apie manipuliavimą ir apgaules ekonomikoje. 2018m. lietuvių kalba buvo išleista N. Roubini knyga „Krizių ekonomika“, kurios vertimą į lietuvių taip pat paskatinau ir prižiūrėjau.

2016 metų rudenį buvau išrinktas Seimo nariu, tapau Biudžeto ir finansų komiteto pirmininku. Svarbiausi per daugiau kaip dvejus metus inicijuoti ir atlikti darbai – „Sodros“ skolos, siekusios 3,7 mlrd. eurų, panaikinimas, pensijų fondų finansavimo pensininkų lėšomis sustabdymas, mokesčių sistemos išskaidrinimas, sujungus darbdavio ir darbuotojo mokesčius, parlamentinis krizės tyrimas, didesnė būsto paskolų gavėjų ir kitų finansinių paslaugų vartotojų teisių apsauga, geresnių galimybių skolintis būstui Lietuvoje įsigyti sudarymas kitose šalyse dirbantiems lietuviams.

Esu vedęs. Žmona Daiva – psichoanalitikė, sūnus Kostas – informacinių technologijų specialistas.